ЩО ТАКЕ WBS
Work Breakdown Structure (WBS) – це ієрархічна структура, яка розбиває ваш проект на менші, керовані завдання.
Це як карта вашого проекту, яка допомагає зрозуміти його масштаб, визначити ключові етапи та розподілити відповідальність між членами команди.
WBS є важливим підготовчим інструментом для роботи над проектом. Його формування починається після того, як вимоги по проекту зібрані.
Про збір вимог можна почитати тут:
Методи збору вимог для IT-проектів
Збір проектних вимог, методи - Інтерв'ю та Аналіз існуючої документації
Збір проектних вимог, методи - Анкетування та Мозковий штурм
ПЕРЕВАГИ ФОРМУВАННЯ WBS ДЛЯ ПРОЕКТА
- Забезпечує загальний огляд проекту, таким чином схему використовувати при комунікації з замовником або командою.
- Допомагає зрозуміти, з чого складається проект та подивитися на весь обсяг роботи, так би мовити, «зверху».
- Допомагає структурувати обсяг роботи.
- Допомагає при підготовці беклогу. Зробивши WBS, завдання можна переносити у беклог, розділяючи їх на епіки та фічі (якщо ведення проекту по agile, детальніше тут), на основі чого формувати задачі для команди.
- Сприяє ефективному розподілу відповідальності. На етапі формування WBS легше зорієнтуватись, які спеціалісти вам необхідні для проекту.
- Допомагає зробити roadmap чи Gantt chart.
Про роадмапу та діаграму Ганта можна почитати тут:
Діаграма Ганта vs Роадмапа. Вибір кращого інструменту візуалізації для вашого проекту
WBS може бути використана для будь-якого типу проекту, незалежно від його розміру чи складності. Використання WBS допоможе перейти від вимог до формування беклогу (що таке беклог, тут).
ПРИКЛАДИ WBS
1) Простий приклад, де проектом буде - Прибирання кімнати.
Спочатку необхідно сформувати завдання першого рівня (Прибрати ліжко, Прибрати на столі, Прибрати в шафі), а саме - розбити проект на дрібніші частини. Наступний крок - це розбиття завдань першого рівня на більш дрібні, назвемо їх завданнями другого рівня.
Отже, в даному випадку, маючи завдання другого рівня, вже можна формувати задачі для вашої команди, які потім переносяться у беклог проекту.
До прикладу, до завдання Помити стіл від пилу, можна прописати наступні задачі: 1) Принести чиcтої води 2) Налити у воду миючий засіб 3) Знайти ганчірку 4) Помити стіл.
Таким чином WBS допомагає перейти від вимог до формування беклогу.
2) Складніший приклад, де проектом буде - Зробити уявний додаток Інстаграм.
Перший рівень завдань - це найбільші блоки з яких складається додаток. З прикладу бачимо, що це Функціональність та Інтерфейс.
До другого рівня завдань відносяться більш дрібні задачі, до третього - ще дрібніші. Маючи третій рівень вже завдань можна прописати завдання команді. Ви, як проектний менеджер, прописуєте завдання він імені користувача. Їх можна зробити їх у вигляді юзер сторісів або вільно описаних задач.
Наприклад, розпишемо завдання 3-го рівня - Завантаження фото і відео.
Юзер сторя: Я, як користувач, хочу завантажувати фотографії та відео зі свого телефону у додаток, для того щоб наповнити свій додаток контентом. Для виконання завантаження необхідно відкрити додаток, натиснути на кнопку "Завантажити фото/відео", вибрати фото/відео з галереї телефону та натиснути кнопку "Завантажити".
Задача: Необхідно розробити можливіть завантаження фото та відео у додаток з телефону користувача. Для цього необхідно мати певну сторінку, з якою буде відбуватися завантаження фото/відео та кнопку "Завантажити".
Виглядає все просто. Єдина різниця між наведеними прикладами і реальними в тому, що коли замовник надає вам вимоги, що необхідно зробити, тоді ще не існує такого додатку/вебсайту/функціоналу/тощо. Він існує тільки в думках вашого замовника, які описані вами на папері. Для формування WBS вам необхідно вміти уявляти як все виглядає, після чого ви зможете сформувати вищеописану структуру завдань (WBS).
Важливо пам'ятати: WBS не є статичним документом. Він може змінюватися протягом проекту, враховуючи нові вимоги та обставини.
Додатково:
Методи збору вимог для IT-проектів
Збір проектних вимог, методи - Інтерв'ю та Аналіз існуючої документації
Збір проектних вимог, методи - Анкетування та Мозковий штурм
Діаграма Ганта vs Роадмапа. Вибір кращого інструменту візуалізації для вашого проекту
Все, що треба знати про SDLC. Простий посібник для початківців
Ще немає коментарів