Від ідеї до релізу: SDLC та RITA Process Chart у роботі проектного менеджера

Від ідеї до релізу: SDLC та RITA Process Chart у роботі проектного менеджера
5 хв. читання

У цій статті розглянемо два ключові поняття, якими проектні менеджери користуються у своїй щоденній роботі: SDLC (життєвий цикл розробки програмного забезпечення) та RITA Process Chart (інструмент, який структурує завдання).

Ці поняття тісно пов'язані між собою та є основою для ефективного управління IT-проектами.

 

SDLC - Software Development Life Cycle

 

SDLC – це життєвий цикл розробки програмного забезпечення. Під програмним забезпеченням маємо на увазі веб-сайти, мобільні додатки, ERP-системи, графічні редактори, операційні системи тощо.

Перший крок, з якого народжується програмне забезпечення - це ідея, яка виникає у голові вашого майбутнього замовника. Колись пізніше, він прийде у вашу IT-компанію і попросить розробити це ПЗ, а ви - будете вести цей проект. Але спочатку - ідея.

Передостання фаза життєвого циклу програмного забезпечення це підтримка. Візьмемо до прикладу Instagram, який був випущений у 2010 році, але й досі ми бачимо оновлення додатку. Тобто, Instagram знаходиться на своїй передостанній фазі - стадії підтримки.

Остання фаза - це завершення. Можливо колись в 2060 році, ми навіть не згадаємо, що Instagram існував, тому що це програмний продукт завершиться і його забудуть.

 

SDLC можна визначити як сукупність фаз, через які проходить програмний продукт протягом свого існування, від ідеї - до його завершення.

 

Кількість етапів SDLC може варіюватися залежно від методології розробки, складності проекту та підходу команди до роботи.

Простий пошук в інтернеті за запитом "SDLC" продемонструє різні схеми, назви етапів та їх кількість (див. фото нижче)

 

Від ідеї до релізу: SDLC та RITA Process Chart у роботі проектного менеджера

 

Різні фахівці можуть використовувати різну термінологію для позначення етапів. Наприклад, перший крок може називатися "аналіз вимог", "визначення обсягу робіт", "збір вимог" або "планування". Дехто може виділяти окрему фазу ініціації проекту, яка передує збору вимог і включає визначення цілей проекту.

Це все досить умовно. Головне, що суть кожного етапу залишається незмінною. Вся суть SDLC як життєвого циклу розробки програмного забезпечення полягає в тому, щоб забезпечити послідовний та керований процес розробки.

 

У своїй попередній статті "Все, що треба знати про SDLC" я прописала сім детальних кроків. Але якщо ви в інтернеті знайдете статтю, з п'ятьма кроками або шістьма - не дивуйтеся, це теж буде вірним.

Для agile своя кількість кроків, для waterfall своя, для проекта в 2 тижні - своя, для проекта в 3 роки - своя. Менеджери групують обсяг роботи на кожний крок SDLC по своєму, відштовхуючись від запитів, які треба вирішити, працюючи на певному проекті.

Головне запам'ятати, що ціль у результаті однакова: програмний продукт проходить всі кроки свого існування, від початку до його завершення.

Від ідеї до релізу: SDLC та RITA Process Chart у роботі проектного менеджера

 

Про RITA Process Chart 

 

RITA Process Chart – це інструмент, який допомагає структурувати процес управління проектом в рамках SDLC.

 

Ріта Малкахі, експертка з управління проектами, створила RITA Process Chart для того, щоб згрупувати завдання, які треба виконати проектному менеджеру в рамках роботи над проектом.

 

RITA Process Chart групує всі завдання на п'ять фаз, кожна з яких має свій перелік завдань, для проектного менеджера.

RITA починається з моменту призначення PM на проект і завершується релізом продукту.

 

На відміну від SDLC, RITA Process Chart має чітко визначену структуру з п'яти фаз, які містять 49 завдань.

 

Важливо зазначити, що всі 49 завдань НЕ ОБОВ'ЯЗКОВО виконуються на кожному проекті. Проектний менеджер повинен адаптувати RITA Process Chart до конкретного проекту, враховуючи його масштаб, вимоги замовника, особливості організації тощо.

На маленькому трьох-місячному проекті, можливо, з 49 завдань ви виконаєте лише кілька. А на великому проекті, який триває три роки, можливо, ви виконаєте всі 49 завдань.

Якщо ви знаєте кожну фазу по RITA та завдання, які туди входять, знаєте побажання вашого замовника, керівника, можливо маєте  особистий досвід, тоді ви легко зможете визначити, які завдання треба виконати в рамках цього проекту, а які можна пропустити.

 

До прикладу, немає сенсу робити детальну діаграму Ганта, якщо ваш проект це лендінг сторінка, яку розробник зробить за 10 днів.

 

Фази по RITA Process Chart

  1. Ініціація
  2. Планування
  3. Виконання
  4. Моніторинг на контроль
  5. Закриття проекту

 

Знайти всі 49 завдань до кожної фази можна загугливши, наразі існує 11-та версія RITA Process Chart. 

Або скачати тут 9-ту версію.

Щоб запамятати всі завдання для кожної фази, офіційний сайт пропонує гру, пограти можна тут.

 

Отже, SDLC та RITA Process Chart – це взаємодоповнюючі інструменти.

 

SDLC описує життєвий цикл продукту в цілому, тоді як RITA Process Chart надає проектному менеджеру детальний план дій для успішної реалізації проекту в рамках етапів SDLC.

 

Див. схему: синій колір - початок, зародження ідеї. Оранжевий - вас обрали ПМ-мом на проект. Блакитний - ви працюєте по Rita і т.д. Орієнтуйтесь за кольорами.

Від ідеї до релізу: SDLC та RITA Process Chart у роботі проектного менеджера

 

Отже,

SDLC – це ширший процес, який охоплює весь життєвий цикл програмного забезпечення, включаючи довгострокову підтримку.

RITA Process Chart – це інструмент управління проектами, який допомагає структурувати завдання для проектного менеджера.

 

Проект може бути завершений згідно з RITA Process Chart, але продукт може продовжувати існувати і розвиватися у фазі підтримки SDLC.

 

Більше статтей тут

 

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Tatiana 842
Приєднався: 11 місяців тому
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід