Якщо ви – проектний менеджер, розробник, тестувальник або просто цікавитеся процесом створення програмного забезпечення, то вам точно варто дізнатися більше про SDLC.
Ця стаття допоможе вам зрозуміти основні етапи SDLC, їх значення та як їх ефективно використовувати у своїй роботі.
ЩО ТАКЕ SDLC
SDLC (software development life cycle) - це процес створення програмного забезпечення, який описує послідовні кроки, необхідні для його розробки.
SDLC допомагає:
- Командам розробників організувати роботу
- Чітко визначити завдання та відповідальність на кожному етапі
- Контролювати якість продукту
ОСНОВНІ ЕТАПИ SDLC
1) Планування
На цьому етапі необхідно визначити цілі та потреби проекту. Задайте собі запитання: що в результаті повинно бути? Що очікує від вас замовник?
Зберіть команду людей, які будуть працювати над проектом та визначіть їх ролі, хто у вашій команді за що буде відповідати.
Про ролі в команді можна почитатати тут.
2) Збір та аналіз вимог
Запросіть у замовника (бізнес аналітика вашого замовника) документ з детальним описом проектних вимог. Вивчіть його, зробіть додаткові дзвінки, якщо вам необхідно зібрати більше деталей.
Якщо документа з вимогами не існує, тоді вам треба самостійно зібрати вимоги (детальніше тут). Рекомендую брати на дзвінки по збору вимог технічного спеціаліста, хто вже на самих початкових етапах проекту зможе орієнтувати замовника в кращих підходах у розробці, запропонує оптимальні рішення, тощо. Всі зібрані вимоги необхідно задокументувати.
3) Дизайн
Цей етап про візуалізацію. Дизайнер вивчає вимоги, які ви задокументували і перетворює їх у схеми, мокапи, макети, тощо. В кінці даного етапу зявляється повноцінний дизайн в з урахуванням всіх вимог та побажань замовника.
4) Розробка
Етап полягає написанні коду відповідно до завершених вимог та дизайну.
На етапі розробки програмісти створюють ваш майбутній продукт. Зазвичай це вимагає більшої кількості часу, порівняно з попередніми етапами SDLC. Як правило, команда кодувальників складається з фронт-енд та бек-енд програмістів, які відповідають за різні завдання. Кінцевим результатом цього етапу має бути робоче рішення разом з документацією вихідного коду.
5) Тестування
Даний крок може починатися разом з етапом розробки. Наприклад команда завершила написання коду для певного окремого функціонала, після чого QA інженер вже починає процес тестування. Разом з цим розробники продовжують писати код для іншого функціоналу. По завершенню написання коду, тестувальники повинні переконатися, що програмне рішення не містить помилок та відповідає всім очікуванням замовника.
Існує багато видів тестування: юзабіліті-тестування, тестування продуктивності, тестування безпеки тощо. Зазвичай продукт проходить кілька видів тестування перед тим як потрапити до користувачів. Якщо виявлено помилку, то продукт знову передається програмістам, щоб вони могли її виправити.
Як там воно під капотом робиться, коли розробники кодять, а QA тестують - можна глянути тут.
6) Розгортання
На етапі розгортання продукт вже готовий і віддається користувачам.
7) Підтримка
Завершальним етап SDLC - це етап підтримки або обслуговування.
Створення програмного забезпечення на замовлення - це не те саме, що придбання дивана в квартиру. Щоб отримати довготривалу вигоду від цифрового продукту, ви (команда яка розроблювала продукт) повинні підтримувати його актуальність. Неможливо розробити інформаційну систему один раз і користуватися нею багато років без підтримки та оновлень. Етап обслуговування охоплює все, що відбувається після запуску продукту. Це може навіть бути додаткова розробка, у разі виникнення збоїв у системі, або додавання нових функцій чи оновлення.
Важливо зазначити, що SDLC не завжди є лінійним процесом. Деякі етапи можуть повторюватися, а порядок їх виконання може варіюватися залежно від конкретного проекту.
На сьогоднішній день можна знайти різну кількість етапів SDLC та моделей для використання. Але незалежно від цього, їх ціль однакова: організувати процес роботи над продуктом, щоб в результаті отримати якісне програмне рішення, заощадити кошти та скоротити час виходу на ринок.
Додатково почитати:
Популярні методології розробки. Scrum vs Kanban
Навігатор для пошуку статтей по сайту
Ще немає коментарів